کسب درآمد از مهر گیفت
قرعه کشی ولادت حضرت زینب

نهج البلاغه به زبان ساده

27 آبان 1401 ساعت 18 و 20 دقیقه
نهج البلاغه به زبان ساده
اگر بخواهیم این کتاب را به زبان ساده تعریف کنیم و آشنایی بیشتری از  نهج البلاغه داشته باشیم! باید چنین گفت که نهج البلاغه گلچینی از سخنان، خطبه ها، نامه های امام علی (ع) هست! که فردی به نام سید رضی نهج البلاغه را در آخر های قرن چهار هجری قمری گرد آورده است. نهج البلاغه به خاطر محتوای با ارزش و مفیدی که دارد به اخ القرآن معروف شد! اخ القرآن یک کلمه ی عربی هست مه به معنای برادر قرآن هست! تعداد کثیری از ادیبان در واقع به دلیل روان و شیوا بودن محتوا کتاب نهج البلاغه را تحسین کرده و آن را مدح می کنند! برای آشنایی با کتاب نهج البلاغه و اطلاعات بیشتر با انتشارات پیام مهر عدالت همراه باشید.

 

اثبات نهج البلاغه:

اغلب افراد در نسبت دادن کتاب نهج البلاغه عظیم به حضرت علی شک دارند! اما افرادی مثل ابن ابی‌الحدید که از علمای شیعه هست. نسبت دادن نهج البلاغه به حضرت علی را تایید کرده و صحیح می داند! و یکی از اعتقادات این عالم این است که فقط سید رضی این محتوا و سخنان با ارزش را گرد آوری کرده است. راه هایی که ابن ابی الحدید در اثبات اصالت کتاب نهج البلاغه استفاده کرده است! عبارتند از: تجزیه و تحلیل سخنان حضرت علی (ع) با قاعده های ادبی و استناد به وحدت سبک و اسلوب در نهج البلاغه.پ

ادامه اثبات:

ابن ابی الحدید علاوه بر شرح خود انجام تفسیر های معمولی در زمینه مفردات و جمله های کتاب نهج البلاغه که رنگ کلامی و بلاغی دارد! از شیوه های مختلفی برای اثبات اصالت نهج البلاغه استفاده کرده است!  تعدادی از عالم های شیعه برای ثابت کردن صحت محتوا و سخنان این کتاب، کتاب های معتددی در مورد مدارک نهج البلاغه نوشتند.

ارزش و ثواب های نهج البلاغه:

درباره ی بلاغت این کتاب و ارزش ادبی آن سخنان بسیاری از علما و اندیشمندان زبان عربی بیان شده است! از دلایل ماندگاری نهج البلاغه میتوان به بلاغت و روشن و شیوا بودن آن نیز اشاره کرد! از نویسندگان مسیحی که لبنانی هست. نهج البلاغه را با بالاترین سطح بلاغت معرفی کرده است! کتاب نهج البلاغه را مانند کتاب قرآن می داند که از مقام خود کمی پایین آمده است! پس ثواب خواندن نهج البلاغه تقریبا برابر کتاب قرآن است فقط با اندکی تفاوت در مقدار آن.

جامعیت و تنوع محتوی نهج البلاغه یکی از متیازات آن است! محتواهایی که گفتاری شیوا و روشن، شیرین، دقیق و حساب شده در زمینه های مختلف و حتی گاهی تضاد هم دارد! از بزرگان اهل سنت شیخ محمد عبده است. وی در مورد نهج البلاغه نظر متفاوتی دارد! در بعضی اوقات آدم خودش را در بهترین و بالاترین افق ها و بهترین عبارات می بیند! حتی بعضی اوقات در میدان جنگ و گاهی عقلی نورانی در این سخن و کلام میبیند که امام علی (ع) آن ها را به راه و روش سیاست ارشاد هدایت میکند.

نکات مهم در مورد خرید نهج البلاغه:

نهج البلاغه از مهم ترین کتاب هایی است که برای همه ی ما ارزشمند هست! همانطور که ما در خرید قرآن کریم دقت زیادی به خرج می دهیم باید در خرید کتاب نهج البلاغه هم نکاتی را نیز رعایت بکنیم  که وقتی را از ما می گیرد  از جمله نکات مهم خرید آن ابتدا باید خط کتاب را در نظر بگیریم که آیا درشت باشد یا نه؟

که این مورد بر اساس سلیقه خود مشتری است و دومین مورد نوع کاغذ مورد استفاده در نهج البلاغه هست که انواع کاغذ موجود هست مانند: کاغذ تحریری، کاغذ گلاسه و...اما سومین مورد که از مهم ترین نکات خرید نهج البلاغه است و در ماندگاری وعمر این کتاب تاثیر زیادی دارد که این مورد مهم جلد است که انواع جلد وجود دارد از جمله: نهج البلاغه پالتویی، نهج البلاغه پالتویی رنگی و...

تاثیر نهج البلاغه در زندگی

در نهج البلاغه این چنین آمده است تعجب زده می شوید از انسانی که با چشمی که از پیه تشکیل شده است! می بیند با یک تکه گوشت که زبانش باشد حرف می زند و با استخوان می شنود و با شکافی که درونش هست تنفس می کند. می گوید تعجب کنید! برای اینکه از بس این نعمت ها پیوسته همراه انسان در زندگی بوده عادی شده است و دیگر انسانها تعجب نمی کنند! این چنین که دیگر  امکانات پیشرفته زندگی امروزه ما را هیجان زده نمیکنند و تعجب آور نیست. اما برای انسانی که قرن ها  پیش زنده بوده موجب تعجب است! یکی از چیزهایی که باعث می شود انسان در مقابل شگفتی های زندگی تعجب نکند عادت کردن به چیزی و یا انجام دادن کاری و انس گرفتن است! حضرت می خواهد بگوید این نشانه خداست.

اشاره نهج البلاغه به جسم و روح انسان

آیات درونی انسان به دو بخش تقسیم میشود: بخشی اول جسم و بخشی دوم روح ماست. این خیلی تعجب آور است که این چشم فوق العاده یک ابزاری برای دیدن است! اما چشم نمی بیند،. چون وقتی انسان می میرد چشم سالم است، اما نمی بیند و در واقعیت این روح است که می بیند. بنابر این وقتی ما خوابیم و چشمانمان بسته است خواب می بینیم.

همانطور که ما با خواندن قرآن تحت تاثیر قرار میگیریم! با خواندن نهج البلاغه و تحلیل معنای آن قطعا تاثیر زیادی در زندگی ما خواهد داشت! چون که خواندن آیات یعنی ارتباط با خدا یعنی رنگ و بوی خدایی داشتن و این مورد یقیناً زندگی ما را از این رو به آن رو خواهد کرد. بیشتر از خواندن متن نهج البلاغه باید به معانی آن نیز توجه کنیم! در حکمت ها و خطبه های این کتاب فوق العاده تعمل و تفکر داشته باشیم! از حکمت ها و خطبه های نهج البلاغه در زیر ذکر شده است از جمله:

4 خطبه نهج البلاغه که توسط سید رضی نام گذاری شده است:

  1. خطبه‌ شقشقيه‌
  2. خطبه‌ الغر‌أ
  3. خطبه‌ الاشباح‌
  4. خطبه‌ القاصعه‌

حکمت های نهج الباغه:

  • وَ قَالَ (عليه السلام) :لِلظَّالِمِ الْبَادِي غَداً بِكَفِّهِ عَضَّةٌ .
  • قَالَ (عليه السلام) إِذَا قَدَرْتَ عَلَى عَدُوِّكَ فَاجْعَلِ الْعَفْوَ عَنْهُ شُكْراً لِلْقُدْرَةِ عَلَيْهِ .

سخن آخر:

همانطور که از تاثیرات نهج البلاغه در زندگی شخصی و رنگ و بوی خدایی گرفتن مورد زیادی ذکر شد! انتشارات پیام مهر عدالت سعی کرده است که شما را در انتخاب نهج البلاغه شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کند! شما را از انتخابتان مطمئن بکند که بهترین محصول را با قیمت مناسب می خرید و محصولاتی با ماندگاری و عمر بیشتری به شما ارائه دهد! برای مشاهده محصولات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر با مهر گیفت همراه باشید.

 

 

 

 

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
شعار فروش
تخفیف عمده 50درصد
پشتیبانی و مشاوره
سلام !
برای پشتیبانی، مشاوره و ارتباط با کارشناسان فروش با ما در ارتباط باشید.