کتاب هایی که باید در خانه داشته باشید

30 فروردين 1401 ساعت 19 و 46 دقیقه
کتاب هایی که باید در خانه داشته باشید
خواندن کتاب‌هایی که تمام دنیا آن‌ها را ستایش کرده‌اند بدون شک تجربه خوبی خواهد بود. مطالعه و کتابخوانی یکی از بهترین عاداتی است که هر فرد می‌تواند در زندگی داشته باشد. به همین علت هم ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از سایت مهرگیفت، تعدادی از برترین کتاب هایی را که باید در خانه داشته باشید را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشد.
 
 

دسته بندی کتابها

کتاب‌ها در دسته‌بندی‌های مختلف زیادی قرار می‌گیرند و خیلی آسان نیست که بتوان برایشان حد و مرز قائل شد، چون کتاب گزیده‌ای از خود زندگی است و حد و مرز تعیین کردن برای جنبه‌های زندگی آن‌قدر‌ها هم آسان نیست. با تمام این حرف‌ها به صورت کلی ما در این مطلب کتاب‌ها را به دو دستۀ مذهبی و ادبی تقسیم‌بندی می کنیم.

کتب مذهبی اسلامی

کتاب‌های مذهبی نیز مانند دیگر کتاب‌ها دارای دسته‌بندی‌های موضوعی مختلفی هستند، از تاریخچه ادیان، سرگذشت پیامبران و امامان و شخصیت‌های مذهبی، ادعیه و ذکرهای مذهبی، خداشناسی، داستان و رمان‌های مذهبی و غیرهبرای انتخاب بهترین کتاب‌های مذهبی  آشنایی با آن‌ها نیز باید مثل دیگر کتاب‌ها اول نسبت به علاقه خود آگاه شویم.
 دین اسلام از منظر فقهی به مذاهب گوناگونی تقسیم شده است. هر مذهب دارای فرقه‌های متعدد و هر فرقه به چند انشعاب تقسیم شده است.  فروشندگان کتاب های مذهبی، اغلب آثار این حوزه را به مذهب اسلامی اختصاص داده‌اند، بنابراین وقتی از کتاب مذهبی صحبت به میان می‌آید از دین اسلام به ویژه مذهب شیعه صحبت می‌شود. انتشارات پیام مهر عدالت آثار متنوع و گسترده‌ای در حوزه‌ی کتاب‌های مذهبی را در اختیار علاقمندان قرار داده است. بزرگسالان تنها مخاطبان آثار مذهبی موجود در سایت مهرگیفت نیستند بلکه کتاب‌های گوناگونی در زمینه آموزش، داستان‌های مذهبی و قصه‌های قرآنی برای کودک و نوجوان عرضه شده است.


کتاب قرآن - کتب مذهبی


کتاب قرآن کریم


کتاب مقدس قرآن، تنها کتاب آسمانی است که تاکنون از تحریف مصون مانده و به نوعی خط مشی مسلمانان است و چراغی است که انسان‌ها را از جهل به آگاهی و سعادت ابدی می‌رساند. قرآن بزرگترین معجزه‌ی حضرت محمد (ص) خاتم پیامبران است و روشن‌ترین دلیل برای پیامبری او.
در مجموعه انتشارات پیام مهر عدالت انواع قرآن از تمامی سایزهای مختلف مانندکیفی، زیپی کوچک، جیبی، رقعی، وزیری، رحلی با انواع جلد های متفاوت بنابر سلیقه مشتری مانند مشمایی، سلفون، گالینگور زرکوب، چرم مصنوعی یا ترمو، و با ترجمه های اساتید گوناگونی همچون الهی قمشه ای، حجت الاسلام انصاریان، آیت الله مکارم شیرازی، استاد بهرام پور و دیگر اساتید مطرح در ترجمه قرآن کریم در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
همچین علاوه بر کتاب قرآن کریم سایر کتاب های گوناگون قرآنی در زمینه های اشاره شده ذیل نیز برای استفاده علاقمندان عرضه شده است. در مقاله ای جداگانه به معرفی مراکز فروش قرآن نفیس در تهران پرداخته ایم. اگر علاقمند به خرید قرآن نفیس هستید توصیه میکنیم پیش از خرید این مقاله را مطالعه نمایید.

کتاب تفسیر قرآن

تامل و تعمق در قرآن کریم و مطالعه نو به نوی آن در برابر انسان مسلمان معانی بدیع و درستی قرار می‌دهد که با تفاسیر گذشته و آنچه از آن تفاسیر استنباط شده متفاوت است، و هیچ مانعی برای استناد و عمل به این معانی نو وجود ندارد، و هیچ تناقضی میان آنها و معانی پیشین مفسران نیست، زیرا که متکلم خداوند است و فهم همه این معانی از قرآن ممکن.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای انتخاب بهترین ترجمه قرآن

نهج البلاغه

نهج البلاغه یکی از مهم‌ترین کتاب‌های روایی شیعیان است و از نظر میزان اهمیت و توجه پس از قران کریم در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. این کتاب از نظر فصاحت و بلاغت یکی از آثار سرآمد در زبان و ادبیات عربی به شمار می‌رود و علاوه بر محدثین، فقها و عالمان دینی، بسیاری از شاعران و نویسندگان عرب نیز این اثر را مورد ستایش قرار می‌دهند. از دیگر کتاب‌های هم رده با نهج‌البلاغه می‌توان از صحیفه سجادیه نام برد.

در مقالات جداگانه ای به بررسی روزه داری در آیین نهج البلاغه  و خطبه های مهم و مشهور نهج البلاغه پرداخته ایم که مطالعه این مطالب برای علاقمندان این کتاب ارزشمند خالی از لطف نیست.

صحیفه سجادیه

انسان در هر نقطه از زندگی‌اش به دعا و نیایش با پروردگارش نیاز دارد و بهتر است برای شیوه صحیح نیایش از منابعی استفاده کند که او را به سمت اجابت دعاهایش رهسپار کند. مطالعه‌ی دعاهایی که از زبان امامان معصوم تراویده شده است، مرتبه‌ی بالایی دارند و محتوایی عمیق و مضامین متعالى را دربرمی‌گیرند.
در کنار نام قرآن و نهج البلاغه، صحیفه سجادیه اثر برجسته‌ای‌ست که خودنمایی می‌کند و از جایگاه والایی در آثار اسلامی برخوردار است. این کتاب اثر علی بن حسین، امام سجاد(ع) گنجینه‌ای از حقایق و معارف اسلامی و عرفانی است که در قالب نیایش و دعا به نگارش درآمده است. این منبع پراهمیت سرشار از ظریف‌ترین و عمیق‏‌ترین معارف معنوی است و به عنوان «انجیل اهل بیت»، «زبور آل محمد» و «اخت القرآن» شهرت دارد.

مفاتیح الجناح

مَفاتیحُ الجِنان

مَفاتیحُ الجِنان (به معنای کلید‌های بهشت‌ها) نام رایج‌ترین کتاب دعا در بین شیعیان، تألیف شیخ عباس قمی (۱۲۹۴-۱۳۵۹ق) است. این کتاب مجموعه‌ای از دعاها، مناجات‌ها، زیارات، اعمال مخصوص ایام سال و ماه و آداب و رسوم دینی است که از پیامبر اسلام و ائمه شیعیان و علما نقل شده است. در مقاله ای جداگانه به صورت کامل توضیح داده ایم که مفاتیح الجنان چه کتابی است و چگونه گردآوری شده است؟

کتاب های ادبی

دسته بندی دیگری که در این مقاله از سایت مهر گیفت برای کتاب هایی که باید در خانه داشته باشید ارائه خواهیم داد دسته بندی ادبی خواهد بود. کتاب هایی که در این بخش از این مقاله پیشنهاد می‌شوند، کتاب‌هایی برگرفته از ادبیات رسمی و شفاهی کهن ایران است.

پیشنهاد مطالعه: شاعران ایرانی معروف با اشعار فارسی

مثنوی معنوی - کتاب ادبی

مثنوی معنوی

مثنوی معنوی یکی از مهم‌ترین آثار عرفانی و ادبی قرن هفتم هجری شمسی است که  برخی به آن لقب مصحف ثانی داده‌اند. گویی مثنوی قرآن دوم ماست. عبدالرحمن جامی در توصیف این اثر عرفانی ارزشمند آن را قرآن در زبان فارسی نامیده و جلال‌الدین همایی شاعر و نویسنده معاصر ایرانی نیز آن را هم‌ سروده‌های گاتا و عهد جدید دانسته است. بسیاری از اهل طریقت، مثنوی معنوی را کتابی برای دستیابی به حقیقت می‌دانند.

کلیات شمس

دیوان شمس تبریزی یا دیوان کبیر یا کلیات شمس تبریزی یا غزلیات شمس، یکی از پنج اثر جلال‌الدین محمد مولوی (متوفی ۶۷۲) که به‌جز مثنوی او، دیگر اشعارش را شامل می‌شود. خاندان مولانا و سلسله مولویه این کتاب را دیوان کبیر گفته‌اند.

دیوان حافظ

دیوان حافظ یکی از برجسته‌ترین یادگاری‌های ادبیات کهن ایران است که در کنار دیگر متون نظم و نثر فارسی همچون شاهنامه فردوسی،کلیات سعدی، مثنوی و غزلیات مولانا و خمسه نظامی بر تارک یادگاری‌های ادبیات کهن جهان می‌درخشد.

شاهنامه

در میان آثار درخشان ادبیات پارسی، شاهنامه جایگاهی ویژه دارد و پرداختن به آن نیز چیزی فراتر از دانش و تجربه می‌خواهد و آن عشق و شور پنهانی است که استاد بزرگ طوس را به این کار شگرف برانگیخته است. ما در این کتاب تنها با یک اثر بزرگِ ادبی روبه‌رو نیستیم، بلکه با تاریخ و سرگذشت ملتی سر و کار داریم که غم و شادی، رنج و آسایش، شکست و پیروزی و همۀ جلوه‌های زندگی خود را در آن می‌یابد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت چاپ های مختلف شاهنامه

رباعیات خیام

سیری کوتاه در تاریخ ادبیات فارسی کافی‌ست تا با دیده جان، نام حکیم عمر خیام را بارها بنگریم و از آوازه نام این شاعر در سرزمین پارسی و فراتر از آن، در مرزهای جغرافیایی دور از وطن آگاه شویم. خیام یکی از بزرگ‌ترین هدایای ادبیات فارسی یعنی رباعیات خیام را برای نسل خود و نسل‌های بعد از خود به یادگار گذاشته است. رباعیات خیام اثری‌ست فراتر از شعر؛ این کتاب یک کتاب راهنماست، یک معلم معنوی است که درس‌های زندگی را در کلامی شاعرانه به خوانندگان یاد داده و کتابی‌ست که از پوچی زندگی، معنایی ژرف ارائه می‌دهد.

بوستان و گلستان سعدی

سعدی در گلستان با نثر و در بوستان با زبان شعر ادای مقصد می‌نماید و با نافذترین بیان حقیقت را بیان می‌کند. سعدی در آثار خود علاوه بر توجه به جنبۀ معرفت‌بخشی سخن به جنبۀ عاطفی، هنری و مهمتر از همه به انتقال پیام یعنی مضمون و محتوا عنایت ویژه‌ای نموده است.

درباره بوستان سعدی

بوستان توصیف سفرها و حکایات سعدی شیرازی است که به زیبایی در قالب شعر مثنوی سروده شده است. این کتاب که تأثیر زیادی بر ادبیات فارسی داشته، اثری انباشته از حکمت‌های روحانی و عملی است. بسیاری از داستان‌ها در بوستان سعدی دارای معانی بسیار اخلاقی هستند که آن را به معدن انواع ضرب‌المثل، نقل قول و اندیشه تبدیل کرده است.
کلیات بوستان سعدی در مورد فضایلی مانند عدالت، مهربانی، عشق، اعتدال، سخاوت، رضایت و اخلاق است. بسیاری از داستان‌های این شاهکار ادبی، درس اخلاقی برای رهنمون ساختن انسان به سوی آرمانشهر دلخواهش را در بر دارد. بوستان سعدی از شاهکارهای ادبیات ایران در حوزه شعر عاشقانه و عرفانی است که شهرت جهانی دارد.

درباره گلستان سعدی، گلستانِ شعر و نثر فارسی

گلستان یکی از مهم‌ترین آثار ادبیات فارسی است که در یک دیباچه و هشت باب به شکل آهنگین (مسجع) نوشته شده است. گلستان را همچنین به‌عنوان تاثیرگذارترین کتاب نثر در ادبیات فارسی می‌شناسند. این کتاب مملو از آموزه‌های اخلاقی و اندرزهایی برای زندگی است که در قالب نظم و نثر مسجع به قلم شیوا و توانمند سعدی به رشته تحریر درآمده‌ است.
هنر سعدی را می‌توان در بیان آموزه‌های حکیمانه و اخلاقی به‌صورتی که باعث خستگی نشوند بیان کرد. او تلاش داشته تا درباره مسائل ساده و حیاتی زندگی و همینطور آداب رفتار با دیگران، منش مردم، عادت‌ها، فرهنگ جامعه زمان خود و...به‌گونه‌ای سخن بگوید که خواننده احساس کند در حال خواندن داستان است. هنر داستان‌گویی سعدی مانند ندارد و آن را می‌توان از هر جهت متمایز از آثار مشابه دانست.

کتاب هزار و یک شب

حتی اگر متنش را نخوانده باشیم اما همگی نام کتاب قصه‌های هزار و یک شب و شهرزاد قصه‌گو را شنیده‌ایم. آن‌قدر این کتاب در زندگی و سنت و فرهنگ مردمان ایران‌زمین و در نگاه کلی‌تر در سنت شرقیان عجین شده است که شهرزاد قصه‌گو و داستان‌هایش به حکایت و ضرب‌المثل تبدیل شدند.

سخن آخر

فراموش نکنید که این کتاب‌ها تنها بخشی از کتاب هایی بودند که باید در خانه داشته باشید. همچنان کتاب‌های بسیار زیاد دیگری وجود دارند که خواندن آن‌ها برای هر فرد علاقه مند به مطالعه خالی از لطف نیست. شما چه کتاب‌هایی را برای خواندن پیشنهاد می‌کنید؟
دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
چاپ یادبود بر روی قرآن و مفاتیح
بسته 5جلدی
شعار فروش
تخفیف عمده 50درصد
پشتیبانی و مشاوره
سلام ! برای پشتیبانی، مشاوره و ارتباط با کارشناسان فروش با ما در ارتباط باشید.